2011. március 20., vasárnap

Tételsor


A számvitel törvényű szintű szabályozásának szükségessége. A számviteli törvény célja , filozófiája. A számviteli törvény által meghatározott alapelvek és érvényesülésük a törvény szerinti beszámoló elkészítésénél, valamint a folyamatos könyvvezetés során.

A termelés számbavétele. A termelési érték számbavétele. A termelési érték meghatározásának módszerei, alakulásának, volumenének összetételének minőségének és ütemességének vizsgálata .
Az áruforgalom számbavétele, értékesítés, forgalom összetételének , ütemességének vizsgálata. Az árrés elemzése

A számvitel politika fogalma, szerepe, kialakítása. A számviteli politika tartalma. A számviteli politika keretében elkészítendő szabályzatok. Értékelési szabályzat tartalma, követelmények a szabályzattal szemben. Az egységes számlakeret célja és tartama. A számlarend – készítési kötelezettség, a vállalkozás számlarendjének kialakításának figyelembe veendő szempontok.
 A váll pü-i helyzetét és annak alakulását jellemző mutatók.
A likviditás vizsgálatát szolgáló mérlegek.
A cash flow kimutatás tartalma és összeállítása, a pénzeszközök változására ható tényezők elemzése a cash flow kimutatás alapján



A beszámolási kötelezettség , a beszámolók fajtái.  Könyvvezetési kötelezettség . A beszámoló és a könyvvezetés kapcsolata. A beszámolási formák közötti áttérés követelményei, feladatai. Az éves beszámoló részét képező különböző mérlegek felépítése. A mérlegek tartalma, a mérlegtételek csoportosítása. A mérlegtételek értékelésének általános szabályzatai.

A tárgyi eszközökkel való ellátottság vizsgálata, a tárgyi eszközök állománya összetételének, elhasználódásának, korszerűségének elemzési módszerei.
A tárgyi eszközök kapacitáskihasználásának vizsgálata.

A különböző formában működő társaságok alapításával kapcsolatos számviteli feladatok. A cégalapítás fogalma, előfeltételei. Előtársasági időszak. Előtársaságok létrejötte, megszűnése, könyvvezetési, beszámolási kötelezettsége.

A vagyoni helyzet alakulásának mutatói, a vagyoni helyzet elemzése a mérleg adatai alapján. A mérleg átfogó elemzésének eszközei, módszerei.

Az egyes mérlegtételek alakulásának részletes elemzése.

A vállalkozás tőkeszerkezetének elemzése.

A könyvviteli zárlat célja, a havi, a negyedéves és az éves zárlati feladatok. A könyvviteli zárlattal kapcsolatos számviteli feladatok. Az üzleti év fogalma, jelentősége, a beszámolókészítés (mérlegkészítés) időpontjának megválasztása és annak hatása a mérlegre és az eredménykimutatásra. A főkönyvi számlák megnyitása, évnyitás utáni rendező tételek.

Az eredményelemzés célja és módszerei.
Az eredmény tervezésének, megállapításának módszerei.
Az eredményt meghatározó tényezők elemzése a választott formájú eredménykimutatás alapján.
A eredménykimutatás formájának (fajtájának) megválasztásánál célszerűen figyelembe veendő szempontok. A különböző eljárással készített eredménykimutatások jellemzői

Az immateriális javak fogalma, csoportjai, szerepe a vállalkozásoknál. Az immateriális javak helye a mérlegben és az egyszerűsített mérlegben. Az immat javakkal kapcsolatos gazdasági események és azok elszámolása, a bekerülési értékbe tartozó tételek. Az immat javak terv szerinti értékcsökkenésének megállapítása és elszámolása. A terven felüli écs és annak visszaírása. Az immat javak értékhelyesbítése. Az immat javak értékelése a mérlegben, az értékelés bizonylati alátámasztása. Az immat javak a kiegészítő mellékletben.

A gazdasági elemzés fogalma, célja, szükségessége, feladata.
A gazdasági elemzés tárgya, az elemzési módszerek és információ forrásai.
A gazdasági elemzés csoportjai.
Az elemzési munka végrehajtása, szakaszainak tervezése.

A tárgyi eszközök fogalma, jellemzői, szerepük a gazdálkodásban. A tárgyi eszközök helye és csoportosítása a mérlegben, a bekerülési értékbe tartozó tételek. Az ingatlanokhoz kapcsolódó vagyoni értékű jogok. A tárgyi eszközök écs-jének megállapítása, az amortizáció számításának módszerei. A terven felüli écs és annak visszaírása. A tárgyi eszközök értékelése a mérlegben

Mutatók:



A tárgyi eszközök állományának növekedése és csökkenése. A tárgyi eszközökkel kapcsolatos gazdasági események elszámolása, a gazdasági események bizonylatai. A tárgyi eszközökkel kapcsolatos gazdasági események hatása a mérlegre és az eredménykimutatásra. A beruházás, felújítás, a fenntartás elkülönítése. Tárgyi eszközök analitikus nyilvántartása. Tárgyi eszközök a kiegészítő mellékletben.

Könyvvizgálat célja ,a könyvvizsgálati kötelezettség. A könyvvizsgáló feladatai. Könyvvizsgáló jelentés és záradék tartama. A beszámolók nyilvánosságra hozatala, közzététele.

A befektetett pü-i eszközök fogalma, jellemzőik, szerepük a gazdálkodásban. A befektetett pü-i eszközök helye és csoportosítása a mérlegben, a bekerülési értékbe tartozó tételek. A befektetett pü-i eszközök értékvesztése, annak visszaírása. A befektetett pü-i eszközök értékhelyesbítése, a befektetett pü-i eszközök értékelése a mérlegben, az értékelési bizonylat alátámasztása.
A számviteli szolgáltatás fogalma, rendszere. A könyvviteli szolgáltatással kapcsolatos előírások, a könyvviteli szolgáltatást végzőkkel szembeni követelmények.

A befektetett pü-i eszközökkel kapcsolatos gazdasági események, azok hatása a mérlegre és az eredménykimutatásra. A tőzsdei és a tőzsdén kívüli ügyletek csoportosítása. A határidős, opciós, swap, illetve az azonnali ügyletek elszámolása, befektetett pü-i eszközök a kiegészítő mellékletben.
A készletgazdálkodás elemzése. A készletek állományának vizsgálata. A készletállomány összetételének elemzése. A készletgazdálkodás összefüggése a termeléssel és az eredmény alakulásával. A készletgazdálkodási hiányosságokra figyelmeztető adatok

11.a tétel  
A készletek fogalma, helyük és csoportosításuk a mérlegben, a bekerülési értékbe tartozó tételek. A készletek értékelése és helye a mérlegben,  az értékelés bizonylati alátámasztása. A készletek értékvesztése, az értékvesztés visszaírása. A vásárolt készletekkel kapcsolatos gazdasági események és azok hatása a mérlegre és az eredménykimutatásra. A vásárolt készletek állományváltozásai, azok bizonylatai könyvelése. A vásárolt készletek analitikus nyilvántartása.

a fedezeti költségszámítás módszere és felhasználási lehetőségei a vállalkozói döntések meghozatalánál. A költségek csoportosítása a fedezeti költségszámítás követelményeinek megfelelően. Gyártmánykarakterisztikák készítése.

A sajátos beszámolási kötelezettségek. Csődeljárással, felszámolási eljárással és végelszámolással kapcsolatos számviteli feladatok.
Az eredménykategóriák. Az üzemi (üzleti ) tevékenység eredménye részletes elemzésének lehetőségei (ár, volumen, összetétel, önköltség összefüggések)
13.a tétel  

az éves beszámoló, mint az elemzés információbázisa.
Az éves beszámoló adataiból számítható különféle mutatók

A követelések fogalma, fajtái, bekerülési értékük, értékelésük a mérlegben, különös tekintettel a devizakövetelésekre. B.II.
Követelések értékvesztése, annak visszaírása.
A behajthatatlan követelések kritériumai.
Követelések engedményezése, beszámítása.
Vásárolt követelések.
Követelések a kiegészítő mellékletben.

A jövedelmezőség számításának mutatói.
A jövedelmezőség alakulásának elemzése a mérleg és az eredménykimutatás alapján.
A forgóeszközök között kimutatott ép-ok fogalma, fajtái, csoportosításuk.
Az ép-ok helye és csoportosítása a mérlegben, a bekerülési értékbe tartozó tételek.  B.III.
Az ép-ok értékelése a mérlegben, az értékelés bizonylati alátámasztása.
Az ép-okkal kapcsolatos információk a kiegészítő mellékletben.

Az önköltség megállapítás módszerei, szükségessége.
A vállalkozás önköltség számítási kötelezettsége.
Az önköltség számítási szabályzat tartalma és az összeállításánál figyelembe veendő szempontok.

A forgóeszközök között kimutatott ép-okkal kapcsolatos gazdasági események, ezek bizonylatai, gazdasági eseményeik hatása a mérlegre és az eredménykimutatásra. B.III.
Az ép analitikus nyilvántartása (nyomdai úton előállított és dematerizált ép-ok).

A leltárkészítési kötelezettség.
A leltár fogalma.
A leltár és a mérleg összehasonlítása.
A leltárfelvételi módszerek.
A leltározási feladatok és azok megszervezése.
Az eszközök és források leltárkészítési és leltározási szabályzata.

a pénzeszközök fogalma, fajtái. B.IV.
A pénzeszközökkel kapcsolatos gazdasági események és bizonylatai.
A pénzeszközök értékelése a mérlegben, különös tekintettel a valuta -, devizakészletek értékelésére.
A pénzeszközökről a kiegészítő mellékletben adandó információk

A költségelemzés célja, feladata, információbázisa statikus és dinamikus költségelemzés esetén
Az aktív és passzív időbeli elhatárolások szerepe az összemérés elvének érvényre juttatásában. C.G.
Az időbeli elhatárolások és az eredmény kapcsolata, különös tekintettel a halasztott bevételekre, a halasztott ráfordításokra.
Az aktív és a passzív időbeli elhatárolások jogcímei, könyvviteli elszámolásuk és bizonylati alátámasztásuk, kapcsolódó számítások.

A piaci tevékenység elemzése.
A piaci döntések előkészítése során alkalmazható elemzések.
Az értékesítési tevékenység elemzése a döntések végrehajtásának szakaszában.

A saját tőke fogalma, struktúrája, jelentősége a gazdálkodásban. D.
A lekötött tartalék fogalma, képzésének célja, számviteli elszámolása.
A saját tőke elemeinek változásai, a változásokat előidéző gazdasági események és azok elszámolása.

Az éves beszámoló részét  képező kiegészítő melléklet célja, tartalma, kapcsolata az éves beszámolóval.
Az üzleti jelentés szerepe, információi.

A céltartalékok fogalma, célja, fajtái. E.
A céltartalékok helye a mérlegben.
A céltartalék képzésével és felhasználásával kapcsolatos gazdasági események, azok könyvelése és hatása az eredménykimutatásra.
A céltartalékokkal kapcsolatos információk a kiegészítő mellékletben.
Az összevont (konszolidált) éves beszámoló szükségessége, célja, tartalma, készítésének kötelezettsége.
Az összevont (konszolidált) éves beszámoló készítésének folyamata.

a kötelezettségek fogalma, fajtái. F.
A kötelezettségek mérlegértékének meghatározása.
A hátrasorolt kötelezettségek, hosszú lejáratú kötelezettségek, rövid lejáratú kötelezettségek.
A kötelezettségek mérlegtételeinek értékelése, különös tekintettel a devizakötelezettségekre.
A kötelezettségek és a mérleg, az eredménykimutatás, a kiegészítő melléklet kapcsolata

A tőkekonszolidáció.
Az adósságkonszolidálás.
A konszolidálásba bevont vállalkozásokon belüli közbenső eredmények elhagyása, kiszűrése.
A ráfordítások és bevételek konszolidálása

Az üzemi (üzleti) eredmény megállapítása összköltség, forgalmi költség eljárással, valamint az „A” és „B” módszerrel.
Az eredménykimutatás fajtáihoz kapcsolódó fogalmak:
az értékesítés nettó árbevétele (elszámolásának feltételei, időpontja),
az aktivált saját teljesítmények értéke (tartalma, elszámolása)

A költségrugalmasságon alapuló (flexibilis) költségelemzési módszer lényege, alkalmazásának lehetősége és jelentősége.
Az egyéb bevételekkel és egyéb ráfordításokkal kapcsolatos gazdasági események és hatásuk az eredményre.
A számla, mint számviteli bizonylat jelentősége, tartalma és kellékei.
(86)
(96)

A közös vezetésű vállalkozások konszolidálása.
A társult vállalkozások konszolidálása.
A konszolidálás miatti társasági adókülönbözet kimutatása.
Az összevont (konszolidált) kiegészítő melléklet tartalma.
Az összevont (konszolidált) üzleti jelentés

A pénzügyi műveletek eredményének tartalma.
A pénzügyi műveletekkel kapcsolatos gazdasági események könyvviteli elszámolása, az elszámolás bizonylatai
(97)
(87)

a bizonylati elv és a bizonylati fegyelem követelményeinek érvényesülése.
A bizonylatok alaki és tartalmi követelményei.
Szigorú számadás alá vont bizonylatok.
A bizonylatok feldolgozási rendje, a bizonylatok megőrzése.
A számviteli fegyelem megsértésének jogkövetkezményei.

A rendkívüli eredmény fogalma és tartalma.
A rendkívüli bevételek és rendkívüli ráfordítások könyvviteli elszámolása, bizonylataik
(98)
(88)

A controlling célja és feladatai, előfeltételei.
A controllingrendszer kialakításának lehetőségei.

A társasági adó alapjának megállapítása, az adózás előtti eredményt növelő és csökkentő tételek.
A társasági adó kiszámítása, az adózott eredmény elszámolása, a mérleg szerinti eredmény megállapítása.
Az eredményelszámolás könyvelése

A vállalkozási szintű hatékonysági mutatók összeállítása, szerepük a hatékonyság vizsgálatában

A társaságok átalakulásával, egyesülésével (összeolvadás, beolvadás), szétválásával (különválás, kiválás) összefüggő számviteli feladatok, különös tekintettel a vagyonértékelésre, vagyonleltár és vagyonmérleg készítése

Az eredménykimutatás formájának megválasztásánál figyelembe veendő szempontok.
A különböző eljárással készített eredménykimutatások jellemzői.
Az ellenőrzések számvitele.
Az ellenőrzések fogalma, fajtái.
Hibatípusok, hibajavítások.
Az ellenőrzés, önellenőrzés során megállapított hibák miatti módosítások elszámolása, kimutatása a mérlegben, eredénykimutatásban, nyilvánosságra hozatala.

A lízing fajtái, könyvviteli elszámolása. Különböző lízingszerződések tartalma.

A pénzügyi instrumentumok fogalma, csoportjai. A valós értéken történő értékelés célja és a szükséges számvitelpolitikai döntések.

A humán erőforrások elemzésének célja és módszerei.
A munka termelékenységének mutatószámai.
A termelékenységet befolyásoló tényezők vizsgálata.
Az emberi erőforrás felhasználáshoz kapcsolódó költségek vizsgálata

Nincs kidolgozva:
30.  a rövid távú pénzügyi döntések jellemzői. A forgóeszköz gazdálkodás és finanszírozás elemzésére használt pénzügyi mutatók.
nincs kidolgozva:
30. b. Az adó fogalma. Az adóztatás funkciói és alapelvei. Az adóügyi jogviszony. Az adóztatással kapcsolatos alapfogalmak: adóalany, adótárgy, adóalap, adómérték, adómentesség, adókedvezmény. Az adók csoportosítása. Az adóhatóságok hatásköre és illetékessége.

1 megjegyzés:

  1. Szia!

    Nagyon jók ezek a tételek így felsorolva. Nekem is hasonlóa szigorlati tételsorom elemzésből. Egyik tétel nekem nagyon zavarosan és nehezen átláthatóan van kidolgozva. Nálad itt az 5.b. az. Érdekelne, hogy hogyan tudnám megnézni az Általad készítettet. Szerdán vizsgázom, ha lehetséges kérlek írj minél hamarabb. Előre is nagyon köszönöm.
    Üdv: Betti

    VálaszTörlés